Dobór stropu dla domu z poddaszem użytkowym

Osoby budujące dom mają do dyspozycji różne możliwości finansowe oraz projekty architektoniczne o czasami skrajnie odmiennych założeniach. To wszystko oznacza, że jeśli trzeba formułować jakieś ogólne rady dla inwestorów, nigdy nie uda się ich treścią zadowolić wszystkich.

Jednakże przy założeniu, iż dom będzie budowany w tradycyjnej technologii (pomimo zalewu innowacji w dalszym ciągu najbardziej rozpowszechnionej), pewne rady formułować spokojnie można. Odnoszą się one na przykład do konstrukcji stropu dachowego.

Ta może prezentować się różnie. W przypadku domów parterowych bez poddasza użytkowego spokojnie można zdecydować się na strop z drewna, choć część ekspertów zaleca wykorzystanie żelbetonu.

Główne argumenty to większa wytrzymałość domu na wszelkie czynniki zewnętrzne, które mogłyby mu zaszkodzić, a także fakt, że mając do dyspozycji żelbetowy strop mamy możliwość dobudowania kolejnej kondygnacji. Jeśli już na wstępie wiemy, że chcemy mieć w domu użytkowe poddasze, strop musi być solidniejszy.

Opcja żelbetowa jest jak najbardziej odpowiednia i spokojnie można się na nią zdecydować. Poza tym istnieją też koncepcje zakładają wykorzystanie różnego rodzaju płyt – kanałowych, zespolonych lub stropowych.

Różnią się one producentami oraz parametrami. Często konkretni wykonawcy mają swoje „ulubione” materiały, które chętnie rekomendują inwestorom do użycia.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby strop oprzeć na kombinacji belek i pustaków. Grunt, aby nasze poddasze zyskało solidną podstawę.