Dobór stropu do domu parterowego

Zawsze, gdy inwestor prywatny decyduje się na postawienie swojego domu, musi zmierzyć się z szeregiem pytań. Podstawowe z nich to wybór technologii budowy oraz projektu. Na zamówienie lub gotowy, a może pochodzący z tak zwanego otwartego źródła – możliwości jest wiele i z każdą wiążą się inne koszty, a także uwarunkowania logistyczne. Przyjmijmy jednak, że mamy do czynienia z domem budowanym w technologii tradycyjnej, w dalszym ciągu najbardziej w Polsce rozpowszechnionej.

Załóżmy również, że chodzi o dom parterowy. Jaki strop dla takiego obiektu wybrać? Jeśli chodzi o „parterówki”, najczęściej projektanci zakładają, że strop takiego domu będzie wykonany z drewna. Wychodzą bowiem z założenia, że parterowa konstrukcja jest na tyle lekka i kompaktowa, że inna opcja oznaczałaby przerost formy nad treścią i generowałaby zbyt duże wydatki po stronie inwestora. Rzeczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by w parterowym domu mieć strop wykonany z drewna.

Są jednak argumenty przemawiające za tym, aby strop ów wykonać z żelbetu. Dlaczego taka opcja stopniowo zyskuje zwolenników? Pierwszy podawany argument jest taki, że żelbetowy strop jest świetnym usztywnieniem i wzmocnieniem dla całego budynku. Dzięki wieńcom wszystkie ściany nośne są ze sobą mocniej związane. Drugi z argumentów zakłada, że w żelbetowej konstrukcji można pewniej osadzić drewnianą konstrukcję dachu.

Na tyle pewnie, że nie zagrozi mu nawet silna wichura, co przy niestabilnej w ostatnich dekadach aurze może mieć znaczenie. Trzeci argument to rozwojowość – bazując na żelbetowym stropie można w przyszłości pokusić się o rozbudowę domu o kolejną kondygnację.