Impregnaty do kostki brukowej – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Wśród posiadaczy podjazdów, ścieżek ogrodowych czy dziedzińców wyłożonych kostką brukową dochodzi do rozmaitych polemik na temat tego, czy jest sens korzystać z impregnatów do kostek. Takich preparatów jest na rynku wiele, aczkolwiek nie brakuje głosów, że ich używanie mija się z celem i w gruncie rzeczy nie ma sposobu na efektywną impregnacją takiej nawierzchni. Czy rzeczywiście tak jest? Okazuje się, że jednak nie do końca. Przede wszystkim dlatego, że na przestrzeni ostatniej dekady w branży dokonał się postęp. Impregnacja ma największy sens w przypadku kostki, która nie kosztowała nas wiele.

Sporo osób decyduje się na budżetowe warianty kostek. Są one bardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych, łatwiej się brudzą i są mniej odporne. Chcąc wzmocnić ich strukturę i zapewnić długoletnią eksploatację, warto zainwestować w impregnat. Do jego największych plusów należy to, że kostka będzie się mniej brudzić. W jej porowatą strukturę nie będą wsiąkać na przykład oleje, co często powoduje plamy szalenie ciężkie do usunięcia.

Mamy w sprzedaży również impregnaty nadające efekt „mokrej kostki”. Dzięki temu zawsze będzie ona wyglądać tak, jakby przed momentem spadł na nią deszcz. Część osób bardzo sobie taki efekt ceni. Najważniejsze jest jednak to, aby impregnat realnie wydłużył użyteczność kostki i zapewnił jej lepsze walory wizualne na długi czas. Gdy mamy kostkę nieco droższą, którą fabrycznie zabezpieczono przed wieloma czynnikami, użycie impregnatów ma mniej sensu.

Jeśli jednak należy ona do tych tańszych, wydaje się to rozsądnym działaniem.