Jak dbać o dobry stan kostki brukowej?

Posiadacze kostki brukowej na początku będą zachwyceni jej prezencją. Estetyczny podjazd, dziedziniec czy niski taras przechodzący płynnie w ogród – tam kostkę spotyka się najczęściej. Nie możemy jej jednak zostawić samej sobie, bo jak o każdy element, tak i o nią trzeba zadbać.

Gdy chcemy, by po kolejnych miesiącach i latach nadal prezentowała się ona znakomicie, to musimy ją właściwie pielęgnować. Podstawowa sprawa to regularne usuwanie zabrudzeń. Bruk trzeba zamiatać, najlepiej szczotką o twardym, sztywnym włosie.

Pyły i liście to nie problem, ale co z innymi zabrudzeniami? Specyficzną cechą bruku przydomowego jest to, że w końcu zacznie pokrywać się mchem oraz innymi organicznymi porostami. Nie dla każdego stanowią one problem estetyczny i czasami nie są one eliminowane, co jednak może okazać się błędem. W przypadku niektórych kostek porosty przyczyniają się do osłabienia struktury materiału, czyniąc go bardziej podatnym na uszkodzenia.

Dlatego zaleca się usuwanie porostów za pomocą myjek ciśnieniowych, co jest opcją bardzo skuteczną i równocześnie w pełni ekologiczną. Niezłym rozwiązaniem jest użycie impregnatu do kostki brukowej. Rynek daje nam w tym względzie szereg możliwości.

Możemy zdecydować się na różne typy środków, w tym nadające modny efekt „mokrej kostki”. Ich najważniejszą cechą jest jednak lepsze zabezpieczenie kostek przed zabrudzeniami. Przede wszystkim chodzi o plamy z olejów, które są trudne do usunięcia, a przy optymalnej impregnacji w ogóle nie powinny się pojawić na powierzchni kostki.