Jakie materiały budowlane do ogrodu warto wybrać?

Decydując się na budowę ogrodu, należy liczyć się z tym, że czeka nas sporo pracy, ale jeszcze więcej satysfakcji. Trudno bowiem spotkać kogoś, kto nie byłby zadowolony z miejsca pełnego zieleni, ale również elementów ogrodowej architektury. Faktem jest, że przydomowe ogrody prezentują się skrajnie różnie. Są takie, które zachwycają swoją wielkością i bogactwem elementów, ale również takie, w których mniej się dzieje i których wielkość nie imponuje. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być atrakcyjne i ciekawe. Ogród można urządzić na rozmaite sposoby i nie tylko rośliny są w tym kontekście ważne, choć z całą pewnością odgrywają one pierwszoplanową rolę.

Liczy się jednak również to, aby w naszych ogrodach nie zabrakło dodatków, które z jednej strony podnoszą walory estetyczne, a z drugiej czynią ogród przestrzenią o bardziej użytkowym charakterze. Takie elementy jak altany czy skrytki są mile widziane. Najlepiej, gdy zostaną one wykonane z drewna. Altana ma zwykle lekką, ażurową konstrukcję. Skrytki w formie niedużych, drewnianych „domków” są z kolei sprzedawane jako gotowe zestawy do samodzielnego montażu lub już złożone i wystarczy je tylko ustawić w odpowiednim miejscu. Rzadziej stosuje się rozwiązania murowane – głównie dlatego, że często zmiany krajobrazu z takimi murowanymi akcentami wymagają zgłoszeń urzędowych i dopełnienia procedur związanych z prawem budowlanym.

Drewniane konstrukcje, które nie pochłaniają dużych kosztów i często nie są trwale związane z gruntem, nie stwarzają takich komplikacji.