Konserwacja nawierzchni ogrodowych – o czym powinniśmy pamiętać?

Jak wiemy, istnieją rozmaite pomysły na to, jaka nawierzchnia może pojawić się w ogrodzie. Tak naprawdę jednak zdecydowanie się na którąś z nich nie zamyka sprawy, ponieważ musimy jeszcze zadbać o to, by prezentowała się ona jak najlepiej, bez względu na to, ile czasu minęło od jej położenia. Każdy typ nawierzchni potrzebuje pielęgnacji, w przeciwnym razie szybko straci swój pierwotny ładny wygląd i zamieni się w estetyczny zgrzyt.

Nie ma jednak powodu, aby tak było, o ile tylko wykonamy pewne czynności. W sytuacji, gdy kluczowym elementem ogrodowej nawierzchni jest trawa, musimy jej przede wszystkim zapewnić ładny, soczysty wygląd. Już dobór właściwej odmiany będzie sporą sztuką – na szczęście producenci bardzo klarownie wyjaśniają, która z traw posiada określone cechy.

Idąc dalej, mamy jeszcze kwestie systematycznego nawadniania oraz przycinania. Nie zawadzi też korzystać z nawozów do trawy, wzmacniających jej strukturę i zapewniających jeszcze ładniejszy niż pierwotnie wygląd. Tu także rynek przedstawia nam szeroki zakres opcji.

Kostkę brukową należy systematycznie zamiatać, a co jakiś czas również czyścić. Z uwagi na specyficzną, porowatą strukturę, najlepiej do czyszczenia kostki nadaje się myjka parowa lub ciśnieniowa. Ta sama metoda sprawdzi się także w odniesieniu do nawierzchni kamiennej.

Ceny myjek tego rodzaju znacząco spadły, coraz częściej pojawiają się one również w ofercie marketów i dyskontów. Oznacza to, że można taką myjkę kupić i z jej pomocą bez wysiłku usuwać nawet ciężkie zabrudzenia.