Lastryko w nowoczesnej odsłonie – zastosowanie

Popularność jaką od wielu lat cieszy się lastryko nie jest kwestią przypadku. Trzeba powiedzieć, że jest to materiał, który przez długi czas kojarzony był jedynie z cmentarnymi nagrobkami i rzeczywiście do dziś jest pod tym kątem stosowany. Stanowi od początku ekonomiczną alternatywę dla naturalnego granitu, który jest kamieniem relatywnie drogim i nie każdy, kto chciał sprawić bliskiej osobie estetyczny pomnik może sobie na niego pozwolić.

Równocześnie lastryko jako tworzywo przeszło w ciągu ostatnich kilkunastu lat znaczącą przemianę, która podniosła jego walory użytkowe. Aktualnie oferowane klientom nagrobki wykonane z lastryko wizualnie niewiele lub wcale odbiegają od nagrobków z granitu. Idealny połysk, świetna prezencja wizualna i w dalszym ciągu atrakcyjna cena.

To atuty, których nie da się zignorować, jeśli naszym celem jest ładny grób. Łatwość utrzymania w czystości i odporność na czynniki atmosferyczne to kolejny walor. Poza tym nowoczesne lastryko z uwagi na swój wygląd i niską cenę sprawdza się nie tylko na cmentarzu.

Powstają na jego bazie również posadzki spotykane głównie w obiektach handlowych i użyteczności publicznej. Na rynku pojawia się spora ilość lastryko sprowadzonego z zagranicy, między innymi z Chin. Tak się składa, że Chińczycy są w tym momencie wiodącymi na świecie producentami gotowych nagrobków z lastryko, kopiujących granit w wymiarze wizualnym.

Spora liczba zakładów kamieniarskich w Europie sprowadza gotowe pomniki, które potem są tylko nieznacznie modyfikowane, a czasami jedynie wykonywany jest odpowiedni napis dedykowany zmarłemu. Taka polityka pozwala jeszcze bardziej obniżyć koszt nagrobka.