Pielęgnacja posadzki – jak uchronić zewnętrzną nawierzchnię przed warunkami atmosferycznymi?

Możemy podzielić posadzki na dwie podstawowe kategorie. Jedna z nich to wszelkiego typu posadzki wewnętrzne, które znajdują się w domach, obiektach handlowych, użyteczności publicznej oraz w setkach innych miejsc. Takie posadzki trzeba przede wszystkim regularnie czyścić, aby wyglądały estetycznie, jednakże raczej nie są one narażone na żadne czynniki atmosferyczne – może poza błotem pośniegowym w okresie zimowym. Zawarta w nim często sól wpływa ujemnie na stan posadzki.

Największym problemem jest jednak utrzymanie w odpowiedniej kondycji posadzek zlokalizowanych na zewnątrz. Zwłaszcza w takim klimacie jak nasz, gdzie nie trudno o zmienne warunki atmosferyczne. One  stosunkowo łatwo prowadzą do sytuacji, w której posadzka może wyglądać gorzej, a jej odporność na mechaniczne uszkodzenia będzie zdecydowanie mniejsza. Warto więc już na etapie planowania wykonania posadzki dobierać materiały odporne na ujemne temperatury oraz czynniki pogodowe.

Płytki dedykowane do zastosowania na zewnątrz nie są obecnie towarem luksusowym. Stosunkowo łatwo nabyć je w sklepach z materiałami budowlanymi, a ich jakość nie zostawia nic do życzenia. Poza tym czasami stosuje się w przypadku zewnętrznych posadzek płyty o większych gabarytach, wykonane zarówno z lastriko, jak i z kamienia naturalnego. Ten ostatni jest sam z siebie odporny na pogodowe czynniki.

W przypadku innych rodzajów posadzek, zarówno ceramicznych, jak i lastriko, zalecane jest stosowanie specjalnych preparatów impregnujących.