Rodzaje nawierzchni do przydomowego ogrodu

Posiadanie własnego ogrodu to wielka frajda. Im będzie on większy, tym lepiej, chociaż czasami od przybytku może rozboleć głowa. Na pewno przyjemnie mieć pod ręką więcej przestrzeni ogrodowej, aczkolwiek jej efektywne zagospodarowanie siłą rzeczy będzie pociągać za sobą znaczne koszty. Dzieje się tak, ponieważ mamy większą powierzchnię, na której muszą znaleźć się rośliny, jakieś elementy ogrodowej architektury, ale także nawierzchnia. O tej ostatniej chwilami zapominamy, a to poważny błąd, ponieważ całkiem sporo od niej zależy.

Warto więc poświęcić jej należytą uwagę. Rzadko kiedy ktoś decyduje się na to, aby cały ogród pokryć na przykład kostką brukową. Taka koncepcja nie miałaby sensu, ponieważ zaburzałaby naturalny urok takiej przestrzeni, a przecież nie o to nam chodzi. Im więcej nieskażonej ludzką ingerencją ziemi będzie w ogrodzie, tym lepiej. Czasami całkowicie rezygnuje się z wytyczania jakichkolwiek ścieżek.

Zamiast tego całą nawierzchnię ogrodu stanowi piękna, zadbana trawa. Istnieją specjalne odmiany, tworzące gęsty i bardzo zwarty „dywan” z trawy, szczelnie pokrywający cały ogród. Zwolennicy ścieżek mogą wyłożyć je kostką brukową, ale bardzo popularny jest również kamień. Za stosunkowo nieduże pieniądze można kupić odpowiednio przycięte kamienne płyty, które ułożone obok siebie tworzą ścieżynkę o bardzo naturalnej prezencji. Ciekawie wyglądają również ścieżki wykonane z desek.

Używa się w tym celu między innymi drzewa tarasowego. Należy jednak bardzo solidnie je zaimpregnować, aby było jak najbardziej odporne na czynniki pogodowe oraz wilgoć.