Sposoby na skuteczne odśnieżanie chodnika i ogrodu zimą

Okres zimowy pociąga za sobą pewne konsekwencje. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że w czasie intensywnych opadów śniegu właściciele posesji są zobowiązani do jego usuwania z tych odcinków chodnika, które znajdują się na wysokości ich działek. To prawny wymóg, a jeśli odśnieżanie nie będzie wykonywane w porę, to skutki mogą być przykre.

Ewentualny feralny upadek na oblodzonym chodniku, o który nie zadbano, może wiązać się z naszą odpowiedzialnością i koniecznością zadośćuczynienia powstałemu uszczerbkowi na zdrowiu. Usuwanie na bieżąco śniegu z chodników podczas opadów jest ważne i nie można tego zaniedbać, ale jak robić to skutecznie? Podstawowym narzędziem są wszelkiego rodzaju łopaty śnieżne. Niektóre koncepcje rodzą się z ludzkiej pomysłowości, jak na przykład ręczne mini-pługi wykonane z kija od szczotki i odpowiednio połączonych drewnianych płyt.

Ciekawym rozwiązaniem są też mechaniczne urządzenia do odśnieżania, pozwalające szybko i sprawnie usunąć śnieg z chodnika. A co z ogrodem? W naszym ogrodzie śnieg w nadmiarze również może nie być pożądany, jednakże są osoby, które rezygnują świadomie z jego usuwania. Warstwa śniegu może bowiem dobrze przysłużyć się niektórym zimującym roślinom, paradoksalnie zabezpieczając je przed zbyt niskimi temperaturami.

Dlatego przy odśnieżaniu ogrodu warto zachować umiar i skoncentrować się głównie na odcinkach uczęszczanych przez mieszkańców i gości, a więc na wszelkiego rodzaju ścieżkach i wewnętrznych chodnikach. Po usunięciu z nich białego puchu warto wysypać na nie mieszankę soli i piasku.